Wzgórza Strzelińskie - Strzelin - rogaining Strzelin
herb Strzelina - rogaining

XVII  MIĘDZYNARODOWE  ZAWODY  NA  ORIENTACJĘ
'SZLAKIEM  OPADŁYCH  LIŚCI'

Jeszkotle - 24-25 listopada 2012

III  STRZELIŃSKI  ROGAINING


Nocny bieg na orientację ma coś magicznego w sobie - dzikie zwierzęta patrzą na nas z ciekawością - nie boją się, las wygląda tajemniczo i bajkowo. Ponoć był mróz, ale nawet nie zauważyliśmy tego :) Zauważyliśmy efekt echo wokół Księżyca...  (FB - Kobiety Na Medal)

Jeszkotle - Strzelin - rogaining

W nocy z 24 na 25 listopada 2012 zostały rozegrane, zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemi Strzelińskiej, na Wzgórzach Wawrzyszowsko-Szklarskich  XVII Międzynarodowe Zawody na Orientację 'Szlakiem opadłych liści' w formie nocnego rogainingu z limitem czasu 10 godzin.

Uczestnicy sobotnim wieczorem dojeżdżali do wsi Jeszkotle na końcu świata (z jedyną drogą dojazdową przez las), urokliwie położonej między pagórkami i lasami. W nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej witała wszystkich sympatyczna i gościnna sołtyska Grażyna Sieńkowska. Na każdego w sekretariacie czekała miła niespodzianka - pamiątkowa poduszka z okolicznościowym nadrukiem.

Jeszkotle - Strzelin - rogaining

O godzinie 17.55 następiło oficjalne rozpoczęcie zawodów i po chwili ucestnicy odebrali mapy, karty i pamiątkowe numery startowe. Nastąpiła godzina ciszy - zawodnicy w skupieniu opracowywali optymalny dla siebie wariant trasy. Punkty kontrolne mialy wartość od 3 do 9 i raczej nikt nie miał szansy potwierdzić wszystkich - duże znaczenie miała odpowiednia strategia dostosowana do startujących.

Teren przed świetlicą oświetlały dziesiątki świateł uczetników - wszyscy gotowi do startu. Punktualnie o godzinie 19.00 nastąpił wspólny start - start był wspólny, ale uczestnicy rozpierzchli się we wszystkich kierunkach. Po minucie zapanowała cisza - pozostali tylko organizatorzy.

Jeszkotle - Strzelin - rogaining

Drużyny miały do znalezienia 28 punktów kontrolnych odległych od siebie o około 2 km (teren o powierzchni ponad 100 kilometrów kwadratowych). Wędrówce po lasach i polach sprzyjała piękna księżycowa noc. Atrakcją utrudniającą pokonywanie trasy były liczne rowy z wodą, szczególnie w okolicy Wawrzyszowa i Żeleźnika. Po północy nniej wytrwałe drużyny wracały na metę.

Najwięcej drużyn zgłosiło sie na metę po czwartej w nocy, wykorzystując maksymalnie 10 godzinny limit czasu. Na mecie przy ognisku czekał na nich bigos i gorąca herbata. Uczestnicy zmęczeni, ale zadowoleni opowiadali swoje wrażenia z trasy. Po ciepłym posiłku część udała się na krótką drzemkę.

Jeszkotle - Strzelin - rogaining

Sędzia główny z pomocnikami przystąpił do sprawdzania kart startowych - na 6:30 wyniki i dyplomy były gotowe,

Zwycięzcami III Strzelińskiego Rogainingu (kategoria Open) została sympatyczna czeska para Vladimír Hora i Magdalena Horová z Pragi potwierdzając 18 punktów kontrolnych i uzyskując 122 punkty. Na drugim miejscu uplasowali się: Krzysztof Ligienza, Roman Trocha, Marcin Dering i Krzysztof Miaśkiewicz (111 punktów) zwyciężając w kategorii MO (mężczyźni), przed drużyną z Estonii w składzie Lauri Leppik i Lea Leppik (102 punkty). Wśród kobiet zwyciężyły sympatyczne Czeszki: Vera Hajkova i Zuzana Setinkova z Pragi (86 punktów).

Jeszkotle -  Strzelin - rogaining

Startowały również drużyny reprezentujące PTTK Strzelin. Najlepsza z nich w składzie Wojciech Bombas i Paweł Humelt z Kuropatnika zajęła wysokie 5 miejsce w kategorii Open (3 miejsce w kategorii MO) uzyskując wynik 96 punktów.

Najlepsi otrzymali poza dyplomami pluszowe maskotki ubrane w okolicznościowe koszulki ze znaczkiem Strzelińskiego Rogainingu. I tym sposobem dobrnęliśmy do końca XVII Międzynarodowych Zawodów na Orientację "Szlakiem opadłych liści". Na koniec organizatorzy otrzymali gromkie brawa od uczestników, co było miłym podziękowaniem za trud zorganizowania zawodów.

Do zobaczenia na kolejnych zawodach na orientację w 2013 roku. Zapraszamy !!!

Jeszkotle rogaining - Strzelin - rogaining

Organizatorzy pragną podziękować mieszkańcom wsi Jeszkotle "pod dowództwem" sołtyski Grażyny Sieńkowskiej za gościnne przyjęcie i pomoc w organizacji rogainingu. Dzięki Wam uczestnicy po nocnych zmaganiach, mogli ogrzać siię przy ognisku, skosztować miejscowego ciasta oraz częstować się gorącą kawą i herbatą w gościnnej świetlicy wiejskiej. Przy aktywnej współpracy sołtyski-kwatermistrza udało się nam stworzyć miłą atmosferę. Myślimy, że uczestnicy będą miło wspominać Jeszkotle.

Zespół głównych organizatorów stanowili działacze z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Ziemi Strzelińskiej: Krzysztof Lucima (kierownik zawodów), Mariusz Lucima (sędzia główny i budowniczy trasy), Janusz Lucima (budowniczy trasy), Jacek Wieszaczewski (budowniczy trasy), Marta Tarapata (sekretariat) oraz Łukasz Łukasiewicz i Marcin Gierlicki. przy wsparciu Grażyny Sieńkowskiej (kwatermistrz).