Wzgórza Strzelińskie - PTTK Strzelin - rogaining Strzelin
herb Strzelina -  rogaining

XVI  OGÓLNOPOLSKIE  ZAWODY  NA  ORIENTACJĘ
'SIAPULA'

Sarby  28-29 lipca 2012

II  STRZELIŃSKI  ROGAINING


sarby - Strzelin - rogaining

Zawody na orientację w 2012 roku Szkoła Podstawowa w Sarbach gościła dwukrotnie. Najpierw w dniach 14-15 kwietnia rozgrywane były XVI Ogólnopolskie Zawody na Orientację "Beniamin" zaliczane do klasyfikacji Pucharu Dolnego Śląska w Marszach na Orientację w 5 kategoriach wiekowych.

Po raz drugi gościnna Szkoła Podstawowa w Sarbach witała zawodników 28 lipca 2012 roku. Tym razem były to XVI Ogólnopolskie Zawody na Orientację "Siapula" rozgrywane w kategorii rogainingu - drugi rogaining zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemi Strzelińskiej.

sarby - Strzelin - rogaining

W ciągu dnia uczestnicy zjeżdżali do Sarb, przygotowani na każdą pogodę - noc zapowiadała się burzowo. Na przywitanie każdy otrzymał okolicznościową koszulkę ze znaczkiem Strzelińskiego Rogainingu. W oczekiwaniu na start obserwowali pogodę, która zmieniała się, jak w kalejdoskopie.

Nadeszła godzina 20.50 - oficjalne otwarcie zawodów, po którym nastąpiło rozdanie map. Punktów organizatorzy rozstawili tyle, aby nikt nie zdążył potwierdzić wszystkich - drużyny w ciągu godziny musiały ustalić optymalny wariant trasy. O 21.30 zawodników w pełnym rynsztunku autobus zawiózł na miejsce startu na parkingu leśnym koło Jaszowa.

W ciemną noc o 22.00 ze wspólnego startu ruszyli na 8 godzinną trasę, słysząc z oddali pomruki burzy. Tym razem rostawionych było 30 punktów kontrolnych o wartości od 4 do 8, w urozmaiconym terenie z licznymi wzgórzami i lasami. Ze względu na krótką letnią noc, świt witał drużyny jeszcze podczas pokonywania trasy.

sarby - Strzelin - rogaining

Na mecie czekało ognisko oraz tradycyjny strzeliński bigos. Na straszeniu burzą się skończyło - wszyscy o czasie wrócili do mety i mogli delektować się porankiem w lesie w miłej atmosferze. Po siódmej autobus odwiózł uczestników do bazy w Szkole Podstawowej w Sarbach, gdzie nastąpiło zakonczenie.

Zwycięzcami II Strzelińskiego Rogainingu (kategoria Open) zostali Radosław Literski i Bartłomiej Gromowski z Czerska potwierdzając 18 z 30 punktów kontrolnych i uzyskując 117 punktów na 180 możliwych. Drugie miejsce zajęli Andrzej Grudziński i Artur Grudziński z Łodzi (101 punktów) przed Adamem Skoczyńskim, Arturem Skoczyńskim (Pszczyna) i Krzyszfofem Ligienzą (Dzierżoniów) - 87 punktów. W kategorii drużyn mieszanych (XO) bezkonkurencyjni okazali sie Magdalena Furga i Dariusz Wróbel z Tarnowa przed Anną Komar i Łukaszem Komar z Wrocławia.

sarby - Strzelin - rogaining

Najlepsi poza dyplomami otrzymali misie w okolicznościowych koszulkach. I na tym zakończyły się XVI Ogólnopolskie Zawody na Orientację "Siapula". Do zobaczenia na kolejnym rogainingu w listopadzie 2012 roku.

Dziękujemy Szkole Podstawowej w Sarbach z panią dyrektor Agnieszką Mateja za gościnę, za to że po raz kolejny uczestnicy z całej Polski mogli poczuć wspaniałą atmosferę w Sarbach; leśniczemu z Biechowa panu Zbigniewowi Surowieckiemu za pomoc w zorganizowaniu wspaniałgo ogniska na mecie.

Zespół głównych organizatorów stanowili działacze z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Ziemi Strzelińskiej: Krzysztof Lucima (kierownik zawodów), Mariusz Lucima (sędzia główny i budowniczy trasy), Janusz Lucima (budowniczy trasy), Jacek Wieszaczewski (budowniczy trasy), Marta Tarapata (sekretariat) oraz Łukasz Łukasiewicz.